Anestezie:
Po podání anestezie, pokud máte znecitlivělý ret, jazyk, si dávejte pozor na kousání, ret můžete přikusováním poškodit tak, že v oblasti poškození vznikne vřed, který bude bolet a déle se hojit.
Nová výplň:
Po zhotovení jakékoli výplně může být zub nějakou dobu citlivý na studené a teplé podněty. Tyto obtíže by měly časem ustupovat.
Po zhotovení amalgamové a výplně dvě hodiny nekousejte, po zhotovení GIC výplně nekousejte půl hodiny, na fotokompozitní výplň můžete kousat ihned.
Po zhotovení fotokompozitní výplně může být zub i několik měsíců citlivý na skus, obzvláště u tvrdých potravin, obtíže časem ustoupí.
Pokud byl zub dlouho snížený, bez výplně, může se Vám zprvu zdát, že je výplň vyšší. Někdy pocit povystouplého zubu může způsobovat i místní znecitlivění – anestezie.
Pokud je vše v pořádku, do několika dnů si zvyknete a výplň Vám překážet nebude.
Pokud i po několika dnech, máte pocit, že výplň, kterou jsme zhotovili, je vyšší, zavolejte nám, výplň, zabrousíme, zaleštíme.
Nová korunka/ polokorunka/ můstek:
Po nacementování korunky/ polokoruny/ můstku dvě hodiny nekousejte.
Pokud byl zuby dlouho snížené, nedosahovaly výšky skusu, může se Vám zprvu zdát, že je korunka/ polokorunlka/ můstek vyšší, vyboulený, jazyku překáží.
Někdy pocit povystouplého zubu může způsobovat i místní znecitlivění – anestezie.
Pokud je vše v pořádku a zub nepřekáží ostatním zubům v tom, aby dokously do kontaktu se zuby protilehlé čelisti, tak si na novou práci do několika dnů začnete zvykat a přestane Vám překážet.
Pokud i po několika dnech/ týdnu, máte pocit, že práce, kterou jsme zhotovili, je vyšší, zavolejte nám.
Nová snímací zubní náhrada:
Na novou snímací částečnou, nebo celkovou náhradu si člověk musí zvyknout, může trvat týden až měsíc než náhrada ústům přestane vadit. Pokud náhradu nenosíte, nikdy si na ni nezvyknete.
Když je protézní lože v ideální formě, zubní náhrady mají dobrou retenci, drží, jsou dobře funkční a dá se s nimi i ukusovat předními zuby, takových případů je však minimum.
U většiny pacientů je nutné podpořit retenci náhrady chirurgickou úpravou protézního lože. U dolní čelisti je retence náhrady komplikovaná – nahoře náhradu drží plocha patra, v dolní čelisti náhradu spíše vše „vyhazuje“ – pohyb jazyka, tváří, úpon bradového svalu. V dolní čelisti je proto lepší variantou hybridní náhrada, tzn. nesená zbytkovým chrupem – kořeny, nebo zubními implantáty.
Když máte novou zubní náhradu, zpočátku neukusujte, jídlo si krájejte a dávejte na stoličky.
Abyste si na novou náhradu lépe zvykli, pomáhá cucat tvrdý bonbon, číst nahlas.
Náhradu čistěte kartáčkem na ruce, který budete mít vyhrazený pouze k těmto účelům.
Jednou /dvakrát do týdne doplňte mechanické čištění i desinfekcí – čistícími tabletami na zubní náhrady, do hrníčku dáte tabletu, na to zuby a zalijete vodou.
Na noc je lépe náhrady sundávat a uchovávat je ve vlhku – hrnek s vodou.
Pokud máte s náhradou problém, dostává se pod ni jídlo, vyvrací se, houpe se při skusu, padá, obraťte se s tímto problémem na svého zubního lékaře.
Jak a čím čistit:
Zuby čistíme každý den správnou technikou a správnými pomůckami tak, aby povrch všech zubů byl hladký, jakmile přejedete zuby jazykem a cítíte, že někde hladké nejsou, vezměte kartáček znova a místo dočistěte do hladka.
Zuby čistíme zubním kartáčkem. Ten má být měkký, má mít malou hlavičku, husté štětiny zarovnané do řady. Dále čistíme mezizubí, a to buď mezizubními kartáčky, nebo nití.
Správnou techniku Vám ukážeme, pokud si nevíte rady, nebojte se a zeptejte se u nás v ordinaci.
Po vytažení (extrakci) zubu:
Daný den po extrakci 2 hodiny po zákroku nejezte a nepijte. Nekonzumujte horké nápoje, horké potraviny, nekuřte a nepijte alkohol. Zuby čistěte bez omezení, kolem rány opatrně. Vyhněte se zvýšené fyzické aktivitě, nepředklánějte se, nezvedejte těžké předměty, během dne neležte, v noci víc podložte hlavu.
Při krvácení z rány ničím nevyplachujte, skousněte přes ránu čistý přeložený a přežehlený kapesník, držte po dobu 10 minut.
První tři dny jezte spíše měkčí stravu.
Tvář v oblasti chirurgické rány chlaďte – někdo doporučuje přikládat sáček s ledem přes kapesník, někomu se více osvědčilo chladit následovně: chlazená zelenina/ maso/ gelové pytlíky z lednice, ne z mrazáku, nebalit do ručníku, utěrky, kapesníku, chladit jen přes samotný igelit.
Při bolesti / otoku:
Vyhýbejte se sluníčku, teplému jídlu a pití, neležte na straně zánětu. Chlaďte: někdo doporučuje přikládat sáček s ledem přes kapesník, někomu se více osvědčilo chladit následovně: chlazená zelenina/ maso/ gelové pytlíky z lednice, ne z mrazáku, nebalit do ručníku, utěrky, kapesníku, chladit jen přes samotný igelit. Můžete jíst zmrzlinu, cucat kostku ledu. Nepřikládejte mokrý kapesník, nepřikládejte ruku, neprohmatávejte. Necvičte, nechoďte do sauny, vyhýbejte se zvýšené fyzické aktivitě, nepijte alkoholické nápoje.
V těhotenství:
Zubní ošetření v místní anestezii není pro těhotnou ženu více rizikové než pro ženu netěhotnou, stejně tak ošetření u dentální hygienistky.
Špatným stravováním do sebe člověk dostane víc toxinů než při podání lokálního anestetika.
Zhotovení malého rentgenového snímku v ordinaci není v těhotenství nijak nebezpečné, dostanete ochranné pomůcky, jimiž jste dostatečně chráněna.
Z okolního prostředí, nebo při cestování letadlem přijme člověk do těla mnohem více záření než při zhotovení malého snímku v zubní ordinaci.
V těhotenství ženy často trpí zvýšenou krvácivostí a záněty dásní. Je to způsobeno vyššími hodnotami určitých hormonů v krvi. O to více je potřeba zuby čistit. Zubní povlak a bakterie obsažené v něm zánět jen zhoršují.
V těhotenství a při kojení se ze zubů žádné minerály neuvolňují, to je možné jen u kostí, nikoli u zubů.
U těhotných a kojících žen (do jednoho roku dítěte, čímž nechceme odradit ženy od delší doby kojení, ale takové je stanovisko zdravotní pojišťovny), stejně jako u dětí do 15 let, hradí výplně zhotovené na stoličkách z GIC materiálu pojišťovna.
Pokud jste tedy těhotná, nebo kojíte, připomeňte nám tuto skutečnost ideálně hned po vstupu do ordinace. Děkujeme.
Strava:
Co zubům nesvědčí:
Kombinace kyselého a sladkého – kola, koncentrované šťávy.
Lepivé sladkosti – lépe si vzít čokoládu než piškot, čokoládu zapijete vodou, zuby omyje slina, piškoty a oplatky více ulpívají na zubech.
Kojenci a malé děti by neměly vůbec pít slazené nápoje, dětský zub není tak mineralizovaný jako dospělý zub, takže je na vznik kazu mnohem více náchylný. Při podávání slazených nápojů, obzvlášť v noci, vzniká nebezpečné onemocnění: ECC, Early Childhood Caries, kaz časného dětství. Jeho následky můžou způsobit i problémy ve stálém chrupu.
Co zubům nevadí:
Zelenina, maso, neslazené mléčné výrobky, tuky (obzvláště u kokosového oleje byly prokázány „protikazivé“ a protiplísňové vlastnosti, zuby jsou hladší, neusazují se na nich tolik pigmenty, takže působí i bělejší; kokosovým olejem můžete zuby čistit, nebo si jen tak dát čajovou lžičku kokosového oleje do úst a nechat rozpustit), ořechy, surové neslazené kakao.
Kofferdam:
Kofferdam je prostředek pro zajištění suchého operačního pole v dutině ústní. Při ošetřování kořenových kanálků, nebo zhotovení kompozitních výplní v úseku chrupu, kde by se mohla dostat slina, jazyk, je záhodno použít tuto latexovou blánu spolu se sponou a rámečkem.
Ošetření je tak příjemnější a bezpečnější pro obě strany.
Použití kofferdamu je kontraindikováno u pacientů alergických na latex.