Prevenci:
Uvědomělý člověk, který se stará o svoje zdraví, chodí jednou až dvakrát (hlavně děti) ročně na zubní prohlídky. Prohlídka se skládá z kontroly zubů, závěsného aparátu, sliznic, jazyka (prevence nádorového onemocnění), zhotovení rentgenových snímků.
Nejdůležitější v oblasti prevence je správná technika a důkladnost v čištění zubů. Pokud si člověk svoje zuby dobře čistí, pravděpodobnost vzniku kazu a parodontitidy (nemoci závěsného aparátu – zánět dásní, vznik zubního kamene, zánětlivý ústup kosti a následná viklavost zubu) je minimální.
Zdravotní dokumentace se skartuje po 5 letech, pokud tedy pacient nebyl v naší ordinaci na preventivní prohlídce déle než pět let, jeho kartu, která je vedená v naší ordinaci, skartujeme.
Konzervační zubní lékařství:
Zhotovení výplní:
náhrada ztracených zubních tkání (kazem, úrazem, mechanickým poškozením) výplňovým materiálem.
Druhy výplňových materiálů:
Amalgam – vhodný do menších až středně velkých kavit („díra“ v zubu vniklá po odstranění kazivých hmot). Potřebuje dostatek zubních tkání kolem sebe, pevné hrbolky, nemá vazbu na zubní tkáně, drží jen mechanicky. Neužívá se u dětí, těhotných a kojících lidí (většinou tedy žen 😉 )
Nebezpečí – toxicita – jedovatost amalgamu je prokázaná jen při jeho odbrušování a spalování (při kremaci). Zubní ordinace musí být vybavena odlučovačem amalgámu, aby se odbroušený amalgam z výplní nedostal odpadem do okolního prostředí.
GIC – SIC – Glassionomerní cement – Skloionomerní cement: „bílá“ výplň, vhodná pro děti i dospělé. Má chemickou vazbu na zub. V rámci výzkumu i klinické praxe (Biomimetic dentistry) je dokázáno, že zub je pod tímto materiálem schopný remineralizovat – kaz se zastaví. Čím mladší zub, tím větší pravděpodobnost úspěchu. GIC je bezpečný výplňový materiál, uvolňuje fluoridy. Pokud je ovšem výplň přítomna v aproximálním prostoru, může docházet k jejímu „drolení“, mechanická odolnost materiálu je nižší.
Fotokompozitní výplně – „bílá“ výplň, estetický a mechanicky odolný výplňový matriál. Je to ovšem „náročný“ materiál. Ze strany pacienta náročný na dobrou hygienu, ze strany lékaře na vybavení, čas a ideální pracovní pole – sucho a čisto (kofferdam). Z výše uvedeného pak vyplývá, že se jedná o finančně náročné ošetření.
Ošetření kořenových kanálků (endodoncie):
Pokud dojde k mechanickému (nabroušení zubu, hluboká výplň v blízkosti zubní dřeně, úraz…), nebo chemickému poškození (hluboký kaz, výplň v blízkosti zubní dřeně) zubní dřeně, dochází k zánětu zubní dřeně (pulpitis), později pak k zánětu v okolí kořene příčinného zubu (periodontitis), aby se systém kořenových kanálků zbavil infekce, je potřeba kanálky mechanicky a chemicky ošetřit a následně zaplnit.
Dle nových standardů toto ošetření probíhá následovně:
– zajištění suchého operačního pole – dostavba zubu, nasazení kofferdamu
– odstranění nečistot z kořenových kanálků – mechanické strojové opracování a chemická desinfekce
– zaplnění kořenových kanálků a uzavření zubu výplní.
Endodonticky ošetřený zub je často nutno opatřit korunkou/ polokorunkou, aby nedošlo ke zlomení zubu.
Reendodoncie:
Pokud dojde k chronickému zánětu kosti v oblasti zubu s již plněným kořenovým kanálkem z důvodu nedostatečného primárního ošetření, přistupujeme k reendodontickému ošetření – opětovnému čištění kořenových kanálků. Často v těchto případech odesíláme na pracoviště vybavená zubním mikroskopem.
Protetické zubní lékařství:
Náhrada chybějících zubních tkání a chybějících zubů zhotovená v zubní laboratoři.
- fixní náhrady: kořenové inleje, korunky, můstky, polokorunky (in-, on-, overlaye), estetické fasety
- snímací náhrady: celkové a částečné snímací náhrady
- hybridní náhrady: snímací náhrady nesené zbytkovým chrupem – zubními kořeny, nebo zubními implantáty (na implantace odesíláme na jiná pracoviště)
spolupracujeme se zubní laboratoří Tre Cime ve Vyškově, zubní laboratoří Jany Sehnalové v Kuřimi a zubní laboratoří JaRo Dent s.r.o. v Prostějově.
Stomatochirurgie a implantologie:
Na stomatochirurgické výkony a zubní implantáty odesíláme na jiná pracoviště.
Spolupracujeme s klinikou Dentino surgery (Dr. Stanislav Zedníček a Dr. Veronika Zedníčková) – odkaz
Pokud ale budete chtít navštívit jiné pracoviště, volba je čistě na Vás ;-).
Parodontologie:
Vznik parodontitidy (zánět závěsného aparátu zubu – přítomnost zubního kamene, zánětu dásní, ústupu kosti) je v 99, 9% případů způsoben špatnou zubní hygienou ze strany pacienta. Jak se o zuby správně starat Vám poradíme.
Primárně se o ošetření – odstranění zubního kamene, nečistot a instruktáž správné techniky čištění stará ve spolupráci se zubním lékařem dentální hygienistka. V případech pokročilejší parodontitidy odesíláme na pracoviště VFN Olomouc – odkaz, nebo k MUDr. Bělohlávkové – odkaz
Pokud ale budete chtít navštívit jiné pracoviště, volba je čistě na Vás ;-).
Ortodoncie (rovnátka):
Pokud zuby nejsou ve správném postavení a je tedy narušená funkce a estetika zubních oblouků, odesíláme na pracoviště:
MUDr. Bohdana Jelečková – odkaz, MUDr. Karel Floryk, MDDr. Karolína Floryková – odkaz
Pokud ale budete chtít navštívit jiné pracoviště, volba je čistě na Vás 😉
Dentální hygiena:
Dentální hygiena se již i v ČR stává součástí zubního ošetření.
V minulosti se v našich končinách na zubní hygienu zase tak moc nedbalo, informovanost byla špatná, takže ke ztrátám zubů docházelo i u lidí, kteří by o lepší péči měli zájem a rádi by si pak prodloužili „život“ svých zubů.
V zubních ordinacích v Západní Evropě, a už i v některých ordinacích u nás je pravidlem, že člověk nejprve podstoupí ošetření v rámci dentální hygieny a až poté je objednán k zubnímu lékaři.
U nás chce nejprve vidět stav zubů a okolních tkání zubní lékař, ten pak určí, jak moc je návštěva u hygienistky nutná a zda má smysl.
Dentální hygienistka s Vámi probere ideální techniku čištění, pomůcky zubní hygieny a odstraní nečistoty z povrchu zubů včetně zubního kamene.
Každodenní čištění zubů správnou technikou je jediná cesta prevence vzniku zubního kazu a parodontózy.
Pomocí zubních pomůcek povlak odstraníte (kartáčkem, mezizubním kartáčkem, nití, jednosvazkovým kartáčkem), když povlak neodstraníte, časem na tom místě vznikne buďto kaz, nebo zubní kámen.
Dentální hygienu primárně nehradí pojišťovna, zdravotní pojišťovny na dentální hygienu ale přispívají, více si zjistěte konkrétně u svojí zdravotní pojišťovny.
Odstranění nad- i pod-dásňového zubního kamene ultrazvukem a kyretami
Odstranění zubního povlaku, pigmentů depuračními pastami, kartáčky, leštícími gumičkami
Airflow – pískování zubů: odstranění výrazných pigmentací.
Bělení zubů – domácí bělení
Proč má dentální hygiena význam?
Analogie je jednoduchá: Zub, který je dobře vyčištěný, je zbavený povlaku (plaku). Kde není povlak, tam není kaz, ani zánět dásně, ani zubní kámen. Zubní kámen vzniká ze zubního povlaku, který ztvrdne přítomností minerálů ze sliny.
Pokud pacient má o ošetření zubního lékaře zájem, měl by poslechnout jeho doporučení.
Fotokompozitní zubní výplně a ošetření kořenových kanálků je v dnešní době náročné na vybavení, čas a tím pádem i finance. Ze strany pacienta je náročné na hygienu. Pokud zuby nejsou dobře čištěny, je ošetření kontraindikované a záchrana zubu se nekoná.
Pokud člověk nechce „ztrácet“ čas čištěním zubů, je zbytečné, aby zubní lékař „ztrácel“ čas několikahodinovým ošetřením pacienta.
Zájem o ošetření a udržitelnost ošetření (ze strany pacienta dobré čištění zubů) musí být oboustranná.
Pokud je Vám Vaše zubní zdraví fuk a na zubech Vám nezáleží, máte pocit, že je k svému životu nepotřebujete, nebojte se to říct svému zubaři, hlavu Vám za to nikdo neutrhne. Ve výsledku ušetříte sobě i jí/jemu spoustu času a tím pádem i financí. Jsou to Vaše zuby, je to Vaše rozhodnutí. Při potížích – bolestech zubů – se pak jde cestou postupných extrakcí (vytažení) zubů.